Jdi na obsah Jdi na menu
 


III. Císařovna

27. 6. 2021

III. Císařovna 

oip.jpeg 

“Život oplývá hojností” 

Císařovna představuje kreativní, pečovatelský rys ženy. Jejími archetypy jsou hojnost, plodnost a kreativita. Tato karta je spojena s přírodou, uměním, krásou, elegancí a – v méně příjemné poloze – s nenasytností, touhou po majetku a poživačností.  

Jestliže vytáhnete kartu do polohy “současnost”, naznačuje, že máte silný pečovatelský instinkt a potřebujete se soustředit na dosažení harmonie ve vztazích. Možná se ale musíte víc starat o to, aby vaše srdce neskomíralo, nebo abyste vyhověli vlastním sexuálním potřebám.  

Tato karta naznačuje, že se právě nyní o někoho staráte jako jeho matka nebo se skutečnou matkou brzy stanete. Právě tak ale může jít o upozornění, že postava matky zaujme významné místo ve vašem životě.  

Pokud si vytáhnete tuto kartu na pozici “budoucí výsledek”, můžete si být jisti, že bez ohledu na svoje obavu pokročíte ve svých plánech. 

Jestliže kladete otázku ohledně vztahu, sděluje Císařovna, že budete muset svého partnera motivovat nebo se o něj starat. Může ale také naznačovat, že ve vašem životě působí rušivý ženský vliv - zejména pokud se karta objeví na postavení “překážka”. Může se jednat o někoho v zaměstnání, ale taky o vaši matku.  

Pokud jde o polohu “budoucnost”, bude pro vás důležitý hmotný majetek. Stejně tak ale nastává čas abyste k životu přistupovali tvořivě a nečekali, že vám všechno jen tak spadne do klína. Císařovna odhaluje, že si svých instinktů musíte všímat právě tak jako toho, co vám radí rozum.  

Císařovna na svém štítu nosí symbol Venuše, který se vztahuje jak k planetě Venuši, tak k římské bohyni lásky. V předřímských dobách byla Venuše mnohem více než vládkyní vztahů: byla matkou země, přírodou samotnou.  

Císařovna trůní v pozemském ráji a u nohou jí roste obilí. Kolem se vine řeka, která tvoří vodopád, a ten stéká do jezírka. Všechny stromy kolem jsou plné listí. Je léto, doba sklizně a blahobytu. Císařovna se zlehka opírá o polštář a podhlavník, jako kdyby se ze svého sídla přesunula do zahrady. Žije sice v materiálním světě, ale zůstává propojena se svými kořeny a je v souladu s plynutím života. Její držení těla a volné šaty naznačují, že by mohla být těhotná, a v některých tarotových balíčcích je jednoznačně jako těhotná zobrazena. Zatímco velekněžka, představující lunární a panenský aspekt, prodělává proces spirituálního zrání, aby se mohla spojit s přízračnými říšemi na druhé straně, Císařovna dává najevo své ženství. Představuje solární, zemský a plodný aspekt ženství, zdůrazněný na kartě sytými odstíny žluté, červené, oranžové a zelené barvy.  

Číslo III, které je jí přiřazeno, je dynamické a kreativní a představuje trojici matky, otce a dítěte. V raných podobách tarotu, jako například Visconti-Sforzův soubor, je zobrazována s černým orlem, který ladí s insigniemi karty IV, Císaře - očividně je spíše císařovnou než královnou. Čtyři královny jsou jejími aspekty. Jakožto protějšek karty císaře představuje také manželku a tradiční rodinné vztahy. 

Numerologicky je propojena s číslem XII, kartou Viselce - zavěšeného v čase, pravděpodobně během těhotenství - a XXI, Světem, který představuje radost ze zrození nebo tvoření.  

 

Význam rovné karty: 

Dary Císařovny jsou hojnost a materiální dostatek, smyslnost a jistota a také citová podpora. Je to příznivá karta pro děti a rodinu, protože ukazuje domácí harmonii. Pokud doufáte v založení rodiny, Císařovna znamená plodnost a ženskost. Vaše kreativní projekty vzkvétají a jste na tom dobře i finančně. Císařovna je vynalézavá, takže když se objeví ve vašem výkladu, můžete si být jisti, že vaše potřeby budou naplněny. Tato karta tedy ukazuje vliv pečující mateřské postavy, která vás podporuje. Pokud se ve výkladu objeví v postavení karty týkající se vás nebo vaší situace, znamená to, že jste dobrou matkou sobě i ostatním. Další možnosti jsou následující: 

Domov – renovace a rozšíření, vylepšení v domě, úvahy o stěhování do většího. Péče o zahradu.  

Vztahy - štěstí, u nezadaných ukazuje na příznivé období pro navazování vztahů. Harmonické vztahy v rodině. 

Kariéra a peníze - jistota, peníze přitékají. V práci jste plní nápadů, dokážete podpořit ostatní a vynalézavě přistupovat ke svým projektům.  

 

Význam obrácené karty: 

V obrácené poloze Císařovna ukazuje na finanční potíže a neshody v domácnosti. Může jít o nějaký rušivý vliv doma. Obrácená karta může také ukazovat kreativní blok ve vašich projektech nebo někoho potřebného, kdo si od vás bere příliš moc. Důsledkem těchto vlivů a požadavků je stres, který může mít dopad na vaši plodnost. Doslovně v případě snahy o početí dítěte, nebo přeneseně, co se týče potřeby času a klidu na rozvíjení nových nápadů.  

 

Klíčové významy: 

Hojnost, velkorysost, tvořivost, rozvoj, ženská vitalita, tělesné požitky, soucit, péče, dobrý pocit ze života.